Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naturalt/public_html/wp-content/themes/alterna-child/functions.php on line 73
موزیک ویدیویی زیبا از مناظر طبیعی – نچرال تیوب
نمونه سوالات استخدامی قالب وردپرس

موزیک ویدیویی زیبا از مناظر طبیعی

دست یابی به آرامش واقعی یکی از خواسته های همیشگی بشر بوده است. بدون شک بخش وسیعی از تلاش های علمی بشر و کشف رازهای ناگشوده جهان طبیعت برای دست رسی به امکاناتی بوده است که آرامش و آسایش را برای انسان به ارمغان آورد. امروزه با وجود تمام رفاه و آسایشی که انسان معاصر در سایه ی امکانات و پیش رفت های حاصل شده، از آن ها بهره مند شده و شرایط زندگی او را بسیار آسان کرده است؛ اما مشکلات جدیدی هم پیش روی او قرارگرفته است.

انسان متمدن امروزی به دلیل بهره برداری بی رویه از طبیعت و ماشین زدگی با مسائل فراوانی روبه رو شده است. تا زمانی که انسان زندگی روستایی را داشت، مشکلات عدیده ی امروزی وجود نداشت؛ اما از زمانی که از روند زندگی روستایی به شهرنشینی تغییر وضعیت داد و رابطه ی خودش را با «طبیعت» قطع کرد با مشکلات روان شناختی، جسمانی و اجتماعی فراوانی روبه رو شد. بسیاری ازکارشناسان معتقدند که بازگشت به طبیعت و تجدید رابطه با آن، می تواند یکی ازمهم ترین راه حل ها برای جلوگیری و درمان اثرات منفی زندگی صنعتی باشد.

انسان و محیط زیست سالم

بدون شک یکی از اموری که زمینه ساز سعادت و کمال انسان در دنیا و آخرت است، داشتن محیطی سالم و امن است تا انسان بتواند در پناه آن، به تربیت جسم و جان خود بپردازد و اصولاً یکی از وظایف مهم بشرکه حفظ جان است، جز با زیستن در محیط سالم و زیبا امکان پذیر نیست؛ لذا شرط اولیه ی داشتن روحی سالم، جسم سالم است و جسم سالم فقط زمانی حاصل می شود که انسان از محیط زیست طبیعی سالم و دل گشا بهره مند باشد. محیط پاک و خرم، تأثیر شگرفی بر روح و روان افراد دارد. هر کس از تماشای چنین منظره هایی، احساس آرامش و نشاط کرده و امنیت و آسایش را در زندگی خویش به خوبی لمس می کند. برعکس آسیب رساندن و نابودی طبیعت زیان های جبران ‎ناپذیری به حیات بشر خواهد زد.

در زندگی همه ی ما لحظاتی پیش می آید که خشمگین می شویم. از دست همه و خودمان خسته و دل زده شده و شور و اشتیاقی برای مان باقی نمی ماند. به خاطر کوچک ترین مسأله و پیشامد ناراحت کننده ای از نزدیکان و دوستان مان می رنجیم. گاهی عجولانه و غیرمنصفانه قضاوت کرده و باعث رنجش خانواده و اطرافیان مان می شویم. ای کاش می شد با آرامش و متانت بیش تری برخورد کنیم! چه کسی مقصر است؟ شاید گفت «آرامش» مهم ترین گم شده ی انسان پیش رفته ی معاصر است.

انسان و نقش تعیین کننده ی طبیعت

صرف نظر از این که اعتقادات مذهبی مهم ترین نقش را در آرامش افراد به عهده دارد، پناه بردن به طبیعت نیز می تواند «آرامش گم شده» را به فرد بازگرداند؛ چرا که طبیعت مادر انسان است و انسان تنها در آغوش اوست که آرام می گیرد، رشد می کند و به کمال می رسد. انسان از روزی که طبیعت را شناخته، از جهات سلامت روان شناختی و فیزیکی انواع فایده ها را در طول تاریخ از طبیعت کسب کرده است. «هم زیستی با طبیعت» تأثیر تعیین کننده ای در تقویت روحیه ی نشاط و شادابی و ایجاد آرامش عمیق درونی در افراد دارد. حضور در طبیعت زیبای خداوند و بهره مند شدن از جذابیت های دل نشین آن باعث تولید نشاط و سبک بالی، بالا رفتن میزان شادمانی درونی و بیرونی، رفع خستگی های جسمی و روانی، تمدد اعصاب و حتی بالا رفتن طول عمر می گردد. طبیعت همواره یار و یاور انسان ها برای رها شدن از حالات و احساسات ناخوشایند و رسیدن به احساس بهتر بوده و هست.

رابطه ی انسان و طبیعت دراسلام

اسلام قدیمی ترین حامی طبیعت است. مطابق آموزه های اسلام، طبیعت زنده و با شعور است و انسان با جهانی آگاه و هوشیار سر و کار دارد و همه ی موجودات خداوند را تسبیح می کنند: «آسمان های هفت گانه و زمین و هر که در آن هاست، تسبیح او می کنند و چیزی نیست مگر این که با ستایش خدا تسبیح می کند؛ اما شما تسبیح موجودات را در نمی یابید.» (اسراء، آیه ی۴۴) در برخی آیات قرآن، خداوند برای بیان مطالب مهمی، به پدیده های طبیعی سوگند یاد کرده تا اهمیت این پدیده ها را در بیداری بخشیدن به انسان ها نشان دهد. نظر به خلقت خداوند می تواند حقایق فراموش شده را به یاد انسان ها بیاورد و او را به امور مهم تری متوجه سازد.

اگر به فرازهای کلام امام علی(ع ) که با کلماتی هم چون: فکر کن، نظر کن، تعجب کن و عبرت بگیر بیش تر توجه کنیم؛ درمی بابیم که آن ها بیان گر اهمیت «تفکر» در طبیعت و عناصرآن است. از دیدگاه اسلام، جهان وسیع بیرونی راهنمای انسان به سوی آن چیزی است که از دست داده است. با توجه و فهم آیات الهی آدمی می تواند دوباره ارتباط خود را با خدا به دست بیاورد که بدون شک تنها با وجود چنین ارتباطی «آرامش راستین» در زندگی محقق خواهد شد.

می دانیم که انسان ها از دو راه خداوند را می شناسند: آیات انفسی و آیات آفاقی یا همان طبیعت… طبیعت، معرف وجود خداوند است مانند فصل بهار که معرف معاد و آخرت است. رسول خدا(ص j ) می فرمایند: «زمانی که بهار را دیدید، بسیار از معاد و آخرت یاد کنید. پس همان گونه که گیاهان و درختان بعد از خواب زمستانی دگرباره زنده می شوند، جسم انسان نیز در آخرت دوباره زنده خواهد شد.

نکته ی بسیار مهم در این جا این است که در نگاه اسلام، انسان از زمین پدید آمده؛ لذا باید حرمت آن را نگاه دارد که عاق زمین خواهد شد. قرآن از انسان ها می خواهد که زمین را آباد و از ویرانی آن جلوگیری سازند.

آثار روانی طبیعت بر انسان

همان طور که طبیعت پاک در رشد و پرورش بهینه ی گیاهان مؤثر است، در رشد و تکامل انسان نیز مؤثر می باشد و همان گونه که از زمین های شوره زار، جز گیاهان بی ارزش نمی روید؛ محیط آلوده نیز تأثیرات منفی و زیان باری بر زندگی انسان دارد. این که در اسلام به «آب پاکیزه و جاری» و نگریستن به آن سفارش شده، به خاطر تأثیرات مثبت آن از جمله نقش آن در شادی و انبساط روحی افراد است. امام صادق(ع) درگفت وگویی با مفضل، از سودمندی بادها سخن گفته که باواسطه و بی واسطه بر جسم و جان انسان اثر می گذارند و اگر چند روز حبس شده و نوزند، همه چیز تغییر پیدا کرده و فاسد می شود و مشکلات و لطمات بسیاری برای روان و جسم انسان ها به وجود می آید. (طباطبایی، ۱۳۸۲، ج۸، ص۳۶۹) «ابن سینا» در مورد هوای آلوده می گوید: «هوای آلوده، نفس را تنگ و اخلاط را زیاد می کند.» (ابوعلی سینا، ۱۳۷۰، ۱۹۹) «ابن خلدون» درباره ی تأثیر محیط زیست بر انسان می گوید: «محیط زیست بر هوش و استعداد، درایت و کفایت فردی اثر می گذارد و سلامتی عقل و روح و میانه روی در اعمال و رفتار در گرو سلامت محیط زیست است.» (ابن خلدون، ۱۳۷۵، ۸۶)

گیاهان و درختان نیز سهم بسیار مهمی در تلطیف روح و روان انسان ها دارند. قرآن کریم در چند آیه گیاهان را شادی آفرین دانسته و آن هارا بهجت انگیز توصیف می کند. (حج، آیه ی۶۲؛ ق، آیه ی۷؛ نمل، آیه ی۶۰) امام صادق( a ) می فرماید: «نگاه کن به گل های رنگارنگ، شکوفه های زیبا و درختان سرسبز، چنان لذتی به آدمی می بخشد که هیچ لذتی را با آن نمی توان برابرکرد» (مجلسی، ۱۴۰۳، ج۳، ص۱۲۹) از امام علی(ع) نیز نقل شده که فرمود: «گل نرگس را حداقل در هر سال یک بار ببویید؛ زیرا در دل انسان حالتی است که تنها گل نرگس آن را می زداید.» (همان، ج۶۶، ص۱۷۶)

طبیعت تابلوی آرامش بخش

ارتباط با طبیعت و لذت بردن از مناظر زیبای آن، ساده ترین راه ممکن برای کسب آرامش و تلطیف روح و روان انسان است. نتایج پژوهش پژوهشگران رفتارشناسی در آمریکا نشان می دهد: خرید گل، نگاه کردن و کاشتن گل، باعث بروز احساس مثبت اندیشی، شادی، دوری از اندوه و آرامش می شود. رفتن به دامان طبیعت، به همراه خانواده و دوستان، نگاه کردن به گل های زیبا و درختان سرسبز، به طور چشم گیری به متعادل شدن رفتارها و افکار نامتعادل منجر شده و اتصال عصبی مثبت در مغز، به وجود می آورد.

این احساس در تمام افراد، در هر سنی که باشند، به خوبی نمایان می شود. «گل ها» با تنوع در رنگ های زیبا و رایحه های بی نظیر خود، حس سرزندگی، هیجان، آرامش و امنیت را در ما به وجود می آورند. بدون شک حضور گل و گیاه در فضای زندگی، روحیه ی انسان را لطیف و شاد ساخته و این شادی و سرزندگی به دیگران نیز منتقل خواهد شد. گل نشان دهنده ی «مشارکت و دوستی» است؛ زیرا با هدیه دادن آن به دیگران، لذت بردن از زیبایی و آرامش را با یک دیگر تقسیم می کنیم.

طبیعت و سلامت جسم و روان

امروزه، آلودگی هوا و انواع آلودگی های صوتی و دیداری، آرامش را از خانواده ها سلب کرده و منجر به بروز انواع ناراحتی های روحی و جسمی در آن ها شده اند. انواع استرس ها و افسردگی هایی که مولود عصر مدرنیته است، تا بدان جا پیش می روند،که جایی برای احساسات ناب و اصیل انسانی نمی گذارند.

به گفته ی دکتر«فروم کین» مناظر طبیعت اثرات عمیقی روی بهداشت روانی افراد دارد و افرادی که دارای ارتباط با طبیعت هستند، در مقایسه با افراد شهرنشین، سلامت جسمی و روانی بالاتری دارند و مشکلات جسمی کم تری مثل: فشارخون و حملات قلبی به آن ها روی می آورد هم چنین آن ها «توانایی بالاتری» برای مقابله با انواع «استرس های روانی» دارند. طبق یک تحقیق دیگر حتی نگاه کردن به تصاویر مربوط به طبیعت می تواند منجر به کاهش استرس ها و هیجانات منفی شده و تعادل الکتریکی و بیوشیمیایی بدن را تأمین بکند. امروزه ثابت شده که بعضی درختان با ترشح ماده ای به نام «فیتونسید» یک حالت آرامش و خلسه در انسان ایجاد می کنند؛ لذا فضای سبز در ایجاد تعادل عصبی انسان نقش عمده ای ایفا می کند.

اهمیت طبیعت تا بدان جاست که شاخه ای از پزشکی به نام «طبیعت درمانی» منحصراً با استفاده از درمان های طبیعی پیرامون ما مثل: نور خورشید، هوا، آب و… به درمان بیماری ها می پردازد. این روش معتقد است که بسیاری از بیماری ها و ناراحتی ها ناشی از ذهن آشفته بیمار است و عناصر و نیروهای موجود در طبیعت بهترین شیوه برای رها شدن ذهن از فشارهای روانی، اصلاح زندگی و بازگرداندن بدن، به حالت طبیعی آن است.

یافته های روان شناسان نشان می دهد که فعالیت در فضای سبز به بهبود خلق و خو و اعتمادبه نفس افراد کمک می کند. بیش ترین تأثیر فعالیت در طبیعت در «جوانان» دیده می شود. نظم و هماهنگی طبیعت، باعث افزایش شور و اشتیاق و هیجان در افراد شده و هم چون یک محرک قوی به آنان انگیزه می دهد. امروزه زندگی آپارتمان نشینی، خانواده ها را از دامان طبیعت دورکرده و پیامدهای نامطلوبی برجا گذاشته که فاصله گرفتن «کودکان» از طبیعت یکی از آن هاست.

کودکان و طبیعت

بدون شک کودکان امروز کم تر از نسل های گذشته با طیبعت مأنوس هستند و از مواهب آن چندان لذت نمی برند. تلویزیون، بازی های رایانه ای و…کودکان را از طبیعت محروم کرده و هیچ چیز نمی تواند جای گزین این دوری شود؛ زیرا طبیعت مهربانی و عطوفت را به کودکان می آموزد و به افزایش اعتمادبه نفس و توانایی های شناختی، حس همکاری و آرامش روحی کودکان، کمک شایان توجهی می کند. وقتی کودک در طبیعت است از تمام حواس خود استفاده می کند. او با جهانی بسیار بزرگ تر از جهان خود روبه رو شده و برای کشف آن تمام قوای خود را به کار می اندازد و طبیعت به او این اجازه را می دهد که مغز خود را بازیابی کرده و تمرکز بیش تری را تمرین کند.

والدین باید «آشتی با طبیعت» را از خود آغاز کنند و فرزندان شان را با طبیعت آشنا و آشتی دهند چرا که دوری از طبیعت، و زندگی در محیط های کوچک و بسته، آثار منفی بسیاری مثل: افسردگی، گوشه گیری، لطمات درسی و… بر روح و تبعاً جسم کودکان آن ها خواهد گذاشت علاوه بر این، محرومیت از نور خورشید به خصوص برای کودکان و سالمندان آپارتمان نشین مضر بوده و می تواند منجر به کم بود ویتامینD و ابتلا به امراض استخوانی در افراد گردد. همراهی با طبیعت آثار مثبت بسیاری برای کودکان دارد. بر اساس یک تحقیق، کودکانی که مبتلا به عارضه ی بیش فعالی و کاهش تمرکز هستند، وقتی در فضای سبز قرار می گیرند، بدون نیاز به دارو، می توانند تمرکز خود را حفظ کرده و لذا یادگیری در آن ها افزایش می یابد.

نتیجه:

طبیعت با عناصر زیبا و دل ربایش، همواره مایه ی آرامش، نشاط، شادمانی و زمینه ساز ترقی و پیش رفت بشر بوده است. ارتباط با طبیعت و گوش سپردن به آوای آن، آرامش درون را برمی انگیزد و به دنبال آن، انسان لذت و شادی راستین را در خود احساس خواهد کرد. انسان وابسته و نیازمند طبیعت است و این نیاز به دلیل بالا بودن میزان اکسیژن در طبیعت و هماهنگی خارق العاده ی آن است و هر قدر در این زندگی ماشینی بیش تر پیش برود، این احساس نیاز و خلاء ناشی از آن بیش تر خودش را نشان خواهد داد. بنابراین می توان گفت که رفتن به آغوش طبیعت، پارک ها و تفریح گاه ها، انجام فعالیت های باغبانی وکشاورزی، می تواند به رشد هیجانی، جسمانی و روانی افراد، کاهش استرس های روانی و افزایش رضایت از زندگی و تحکیم کانون گرم خانوادگی،کمک بسیاری کند. رفتن به طبیعت باعث صمیمیت و انبساط خاطر افراد شده و ناراحتی ها و کدورت ها را کم رنگ می کند. تأثیرات مثبت سفر به طبیعت، فقط در هنگام سفر نیست، حتی مدت ها قبل از سفر اعضای خانواده دچار شور و هیجان شده و افسردگی ها فراموش می شود و یاد و خاطره ی سفرها همیشه در ذهن باقی می ماند و هیچ چیز نمی تواند جای گزین لذت یک سفر خانوادگی شود. سفر به کوهستان، قدرت اراده و پشتکار را در انسان افزایش می دهد. سفر به بیابان، تأثیرات روان شناختی عظیمی دارد که منجر به احساس آرامش درونی ما خواهد شد. علاوه بر این، خلوت و تنهایی که در این شرایط برای فرد فراهم می شود، به او فرصت خوب فکرکردن، تمدد اعصاب و مرور مسائل زندگی را می دهد که در نتیجه شرایط بهتری برای رشد توانایی ها و حل مشکلاتش، فراهم می شود.

بزرگ شدن شهرها، کوچک شدن خانه ها را به دنبال دارد. این تراکم جمعیت، علاوه بر خستگی های ناشی از کار و تلاش، روح و جسم افراد خانواده را، آزار می دهد. در این شرایط رفتن به دل طبیعت و دیدن مناظر زیبا و دل پذیر، بهترین اوقات فراغت برای خانواده خواهد بود. بنابراین باید سعی کنیم که با برنامه ریزی منظم، ساعاتی از هفته را به گردش در طبیعت اختصاص دهیم. حفظ ارتباط با طبیعت چه به صورت ارتباط نزدیک و فعال مثل باغبانی، کشاورزی و… و چه ارتباط غیرفعال مثل مشاهده ی گل و گیاهان و… به کاهش بیماری ها، تقویت جسم و روان و شادی افراد خانواده به خصوص کودکان و نوجوانان کمک شایانی می کند و همانند یک داروی سحرآمیز برای برطرف ساختن نیازهای درونی انسان و افزایش بهداشت روانی عمل می کند و پایه گذار یک «خانواده ی سالم» و «جامعه ی سالم» خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهها بسته شده.