Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naturalt/public_html/wp-content/themes/alterna-child/functions.php on line 73
پرواز در طبیعت – نچرال تیوب
نمونه سوالات استخدامی قالب وردپرس

همونطور که تو بخش قبل دیدیم انسان همیشه علاقه داشته تا روزی بتونه از زمین جدا بشه و پرواز کنه. افراد مختلفی زندگیشون رو تو این راه صرف کردند. اما نباید فراموش کنیم که ما آدم­ها برای پیدا کردن راه پرواز هیچوقت تنها نبودیم. بلکه حیواناتی که با توانایی پرواز کنار ما زندگی میکردند همیشه با نمایش شکوه پریدن آرزوی پرواز رو تو دل نیاکان ما زنده نگه می ­داشتند و اون­ها رو به تلاش بیشتر تشویق می کردند. علاقه­ ی اونها به پرواز باعث شده افسانه‌هایی درباره ققنوس و سیمرغ و هما بسازند. اما کمک حیوانات به آدم ها برای پریدن به همین جا ختم نمی‌شه؛ بلکه اونها با نمایش روش پروازشون به انسان‌ها بهترین نمونه‌ها برای الگوبرداری رو به ما هدیه دادند. اولین تلاش‌های لئوناردو داوینچی برای ساختن وسیله پرنده یک کپی برداری کامل از نحوه پرواز پرنده‌ها بود یعنی وسیله ای که سعی می­کرد دقیقاً مثل یک پرنده بال بزنه تا از زمین جدا بشه و پرواز کنه. اما ساخت دستگاهی که به خوبی پرنده‌ها این کار رو انجام بده اصلاً کار ساده ای نبود. بالاخره بعد از چند قرن بشر متوجه شد که شاید بهتره برای تهیه­ی نیروی لازم برای پرواز، به جای بال زدن از روش دیگه ­ای استفاده کنه. تو این زمان ما انسان‌ها موتورهایی مثل چیزی که تو خودروهامون استفاده میکردیم، روی وسایل پرنده نصب کردیم و بالاخره تونستیم یک پرواز واقعی رو تجربه کنیم. درسته که برای تأمین نیروی پیشران مورد نیاز پرواز روشی ابتکاری استفاده کردیم، اما در یک چیز دقیقاً از پرنده‌ها کپی برداری کردیم، و اون هم استفاده از بال برای ایجاد نیروی بالابر بود. نیروی بالابر که تو هواپیما به اون نیروی «بَرا» گفته میشه، نیروییه که رو به بالاست و میتونه نیروی وزن ما رو تحمل کنه، یعنی وقتی یک پرنده پرواز میکنه حسی شبیه به وقتی داره که ما با دستامون از یک میله آویزان شدیم؛ چون درواقع موقع پرواز پرنده با بال­هاش از هوا آویزان میشه! همونطور که تو تصویر زیر دیده میشه، هواپیما از روشی مشابه پرنده برای ایجاد نیروی برا استفاده میکنه. این سوال که بال چطور برآ ایجاد میکنه چیزیه که تو بخش‌های بعدی درس ایرودینامیک جوابش رو پیدا میکنیم.

Untitled

استفاده از بال برای ایجاد برا روشیه که ما تقریباً تو همه ­ی هواپیماها ازش استفاده میکنیم، از هواپیماهایی که میتونند فاصله­ ی بین قاره ­ها رو طی کنند گرفته، تا موشک­های کاغذی که بدون هیچ موتوری و فقط با انرژی اولیه­ ی دستِ پرتاب کننده، میتونند چند متر پیش برند. دقیقاً به همین صورت حیوانات هم استفاده­های مختلفی از بال یا چیزی مثل اون کردند. یکی از این حیوانات سنجاب پرنده است که دقیقاً مثل یک موشک کاغذی عمل می­کنه. یعنی از درختی بالا می­ره و به سمت درخت بعدی می­پره و برای اینکه بتونه مسافت پرش بیشتری داشته باشه دست‌هاش رو از هم باز میکنه تا با پوست نازکی که بین دست و پاهاش کشیده شده، (مثل شکل زیر) نیروی برا ایجاد کنه. این سنجاب هم مثل موشک کاغذی بدون نیروی جلو برنده و با چیزی شبیه به بال و فقط با انرژی پرش اولیه پرواز میکنه.

ث

وابستگی شکل پرنده به سبکِ زندگی آن

شاید تا حالا به این مسأله توجه کرده باشید که پرنده‌های مختلف شکل ظاهری متفاوتی دارند. این تفاوت­ ظاهر که گستردگی طرح و رنگ و اندازه پرنده‌ها رو تشکیل داده، بدون شک دلیلی داشته، به طور مثال پرنده‌هایی که خطر شکار شدن رو حس می­کنند، باید رنگی شبیه به محیط داشته باشند تا از دید شکارچی در امان باشند. اما تأثیر این نیازها فقط در رنگ محدود نشده و روی بیشترِ ویژگی‌های ظاهری پرنده­ها تأثیر گذاشته. مثلاً همونطور که شکل زیر نمایش میده، شکل بال یک مرغ دریایی آلباتراس با یک کرکس تفاوت زیادی داره.

 

بدون دیدگاه

شما اولین دیدگاه را ثبت کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

لطفا نام خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید. لطفا پیغام خود را وارد کنید.