Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naturalt/public_html/wp-content/themes/alterna-child/functions.php on line 73
جاودانه بودن یا نبودن زندگی ، ملاک ارزشمندی آن نیست – نچرال تیوب
نمونه سوالات استخدامی قالب وردپرس

جاودانه بودن یا نبودن زندگی ، ملاک ارزشمندی آن نیست

به نظر تولستوی، هر چه در این دنیاست عاقبت روزی از بین خواهد رفت و این حقیقتی آزار دهنده است و همین باعث می شود زندگی ، ارزشمند تلقی نشود.
در این جا اشکالی که به تولستوی می توان کرد این است که اگر ارزش هر امری به بقای آن ربط داشته باشد، چون در نهایت هیچ امری در جهان بقا ندارد، هیچ امر ارزشمندی در این دنیا تحقق نخواهد داشت. لذا از این نظر که هیچ امر جاودانه وجود ندارد، اساسا طول مدت نمی تواند ملاک ارزشمندی باشد. از این روشن می شود که نباید در پی امری که جاودان است بود.
البته باز نباید میان بقای اثر و بقای خود فرد خلط کرد. مثلا اختراع یک فرد یا نوشته ی فردی می تواند در حیات انسانی در تاریخ بهبودی بخشیده باشد اما نامی از آن فرد باقی نباشد. مثلا مخترع و مبدع جدول ضرب معلوم نیست چه کسی است اما اثر او همچنان باقی است. لذا ماندگاری اثر غیر از ماندگاری نام است.
اشکال دیگر سخن تولستوی این است که وقتی ارزشمندی را که امری کیفی است دائر مدار طول بقاء می کند که امری کمی است در این حالت ، کیفیت را دائر مدار کمیت کرده است که درست نیست. اساسا ممکن است فعلی از انسان سر بزند که ارزشمند باشد و اصلا بقایی هم نداشته باشد در مقابل بنایی که ارزشمند هم نیست و دوام طولانی مدتی داشته است.
زندگی ، خود ، عامل ارزشمندی زندگی است و این طریق زندگی ، دیگر ، انسان را از دغدغه هایی که بیان شد رها می کند .

#مصطفی_ملکیان

بدون دیدگاه

شما اولین دیدگاه را ثبت کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

لطفا نام خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید. لطفا پیغام خود را وارد کنید.